15. 8. 2011.

VOĆARI U RS TRLJAJU RUKE, RUSI KUPUJU JABUKE I ŠLJIVE


BANJALUKA, Iako su suše umanjile prinose voća u Srpskoj, voćari su zadovoljni otkupnom cijena voća, koje su nešto više u odnosu na prošlu godinu, a većinu prinosa planiraju da izvezu u Rusiju.

Predsjednik Skupštine Udruženja voćara RS Miroslav Dakić kaže da su otkupne cijene više u odnosu na prošlu godinu, te da se kilogram breskve prodaje od 0,8 do jednu marku, a šljive od 0,5 pa sve do 1,2 KM.
- Za krušku je potrebno izdvojiti od 80 feninga do jednu marku, a nektarine 1,2 KM. Trešnje su bile najskuplje i koštale su dvije marke – kazao je Dakić.
On je naglasio da će se većina prinosa voća iz Srpske izvesti u Rusiju, a voće otkupljuju i izvoze za Rusiju firme “Una Plod” i “Prima trend” iz Kozarske Dubice.
Voćar iz Potkozarja Dragomir Vujković, koji ima dva hektara voćnjaka zasađenog jabukama, kaže da je prinos odličan zahvaljujući sistemu navodnjavanja “kap po kap”.
- Za vrijeme velikih vrućina, sistem za navodnjavanje bio je uključen 24 časa, tako da suša nije uticala na prinos – kazao je Vujković i dodao da je na vrijeme sklopio ugovor sa domaćim firmama koje će otkupiti urod jabuke.
On je naglasio da se otkupna cijena jabuke kreće od 50 do 60 feninga po kilogramu.
Vujković kaže da su dobri prinosi i ostalih vrsta voća kod voćara u Potkozarju koji su imali sistem navodnjavanja, dok su kod onih koji nisu imali sistem navodnjavanja nešto manji.
Voćar iz Gradiške Boško Milić kaže da je zadovoljan otkupnom cijenom jabuka, koja se ove godine kreće od 50 do 70 feninga.
- Suše su umanjile prinose, pa je možda zbog toga došlo i do većih otkupnih cijena. Ove godine mogli bismo nešto i zaraditi u odnosu na prošlu, kada je zarada bila nikakva – kazao je Milić i dodao da već ima sklopljene ugovore sa partnerima koji će prinose jabuke izvesti za Rusiju.
Proizvođači šljiva u podmajevičkom kraju takođe su zadovoljni rodom, ali i otkupnom cijenom.
- Gotovo sve proizvedene količine otkupljene su i izvezene u Rusiju i neke zapadnoevropske zemlje – kažu voćari u ovom kraju Srpske i dodaju da je šljiva naročito dobro rodila na području sela Tutnjevac, Zabrđe i Puškovac, ali i u drugim selima opštine Ugljevik.
Najranija sorta šljive u podmajevičkom kraju, “čačanska rana”, otkupljena je po cijeni od 1,2 KM po kilogramu, “čačanska ljepotica” i “čačanska najbolja” po 70 feninga, dok je kilogram “stenlejke” plaćan po 50 feninga.
Podmajevički kraj je i prije rata bio poznat po proizvodnji kvalitetne šljive.
U Strateškom planu razvoja opštine Ugljevik voćarstvo je definisano kao jedan od osnovnih pravaca razvoja, a u posljednjih nekoliko godina voćarima je besplatno dodijeljeno oko 300 hiljada sadnica voća, uglavnom šljive.
Usorac
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Vladimir Usorac rekao je da može da se izveze samo kvalitetno voće.
- Rusi će prihvatiti samo kvalitetno voće. Oni koji pokušaju da izvezu voće lošeg kvaliteta treba da znaju da će im biti vraćeno – kazao je Usorac.
Dodao je da voćari iz Srpske ugovore o izvozu voća u Rusiju najviše sklapaju sa firmama “Una Plod” i “Arsenić”. Glas Srpske

Нема коментара:

Постави коментар

Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.